Програмне забезпечення
Написання рукопису дисертації за допомогою спеціального шаблону
Submitted by Pavlo Zhezhnych on Tue, 26/12/2006 - 17:12Робота над рукописами дисертацій, книг, статей вимагає певної автоматизації, оскільки без такої автоматизації багато часу витрачається на рутинне переоформлення наукової (навчальної) роботи з усіма можливими негативними наслідками - і як щодо наявності помилок, так і щодо бажання писати. Особливо це актуально у випадках, коли частини роботи відносно часто перегруповуються, міняються місцями та доповнюються новими фрагментами.
Конференція “UniversITy 3: IT-Startups”. Запрограмуй власну фінансову незалежність!
Submitted by Andriy Peleschyshyn on Wed, 27/01/2010 - 21:22Значно доповнені методичні вказівки щодо встановлення Dspace 1.5.2 на операційну систему FreeBSD 7.2
Submitted by Andriy Andrukhiv on Fri, 13/11/2009 - 20:17Створена методична інструкція не претендує ні на що. Можливо існує інший (простіший, надійніший, швидший та ін.) шлях встановлення Dspace. Прошу пишіть та створюйте конкуренцію. У методичці наводяться основні кроки по встановленню Dspace, вони не описані, також тут нема опису додаткових можливостей ПЗ яке забезпечує працездатність Dspace. Якщо у Вас виникли якісь розумні запитання чи пропозиції щодо розширення цієї методички, зауваження щодо змісту чи Вам просто важко у душі - пишіть на е-мейл: oai@lp.edu.ua . Також відкрився перспективний бібліотечний портал за адресою http://library.ridne.net ¬– приєднуйтесь, беріть участь у обговоренні проблем бібліотеки, проблем інформатизації бібліотеки та інше що пов’язане з бібліотекою. Щиро Ваш Андрухів Андрій.
Гендерный дисбаланс. Марина Комиссарова
Вимоги до встановлення:
а) Комп’ютер;
б) Людина з базовими знаннями UNIX, LINUX систем;
в) Internet.
1. Встановлюємо FreeBSD 7.2;
2. Для редактування файлів конфігурації та для спрощення роботи в ОС спочатку встановимо файловий менеджер Midnight Commander (MC). Для цього переходимо у файл з портами: # cd /usr/ports/misc/mc. Виконуємо команду: # make install clean. Якщо Інтернет проходить через проксі сервер то у файлі .cshrc додаємо стрічку setenv HTTP_PROXY ip_address:port. Додати цю стрічку можна через текстовий редактор VI. Для цього виконуємо наступні дії: # vi .cshrc .В результаті ми потрапимо у середовище VI. Для вводу стрічки, що пропише параметри проксі натиснемо клавішу Іш (Input) та вводимо setenv HTTP_PROXY ip_address:port. Після закінчення вводу натискаємо клавішу Esc. Для збереження результату натиснемо комбінацію :wq. Це дозволило вийти з редактора VI зі збереженням файлу. Перезавантажуємо комп’ютер.
2. Перекомпіляція ядра
Методичні вказівки щодо встановлення Dspace 1.5.2 на операційну систему FreeBSD 7.2
Submitted by Andriy Andrukhiv on Wed, 28/10/2009 - 23:10Створена методична інструкція не претендує ні на що. Можливо існує інший (простіший, надійніший, швидший та ін.) шлях встановлення Dspace. Прошу пишіть та створюйте конкуренцію. У методичці наводяться основні кроки по встановленню Dspace, вони не описані, також тут нема опису додаткових можливостей ПЗ яке забезпечує працездатність Dspace. Якщо у Вас виникли якісь розумні запитання чи пропозиції щодо розширення цієї методички, зауваження щодо змісту чи Вам просто важко у душі - пишіть на е-мейл: oai@lp.edu.ua . Також відкрився перспективний бібліотечний портал за адресою http://library.ridne.net ¬– приєднуйтесь, беріть участь у обговоренні проблем бібліотеки, проблем інформатизації бібліотеки та інше що пов’язане з бібліотекою. Щиро Ваш Андрухів Андрій.
Вимоги до встановлення:
а) Комп’ютер;
б) Людина з базовими знаннями UNIX, LINUX систем;
в) Internet.
1. Встановлюємо FreeBSD 7.2;
2. Для редактування файлів конфігурації та для спрощення роботи в ОС спочатку встановимо файловий менеджер Midnight Commander (MC). Для цього переходимо у файл з портами: # cd /usr/ports/misc/mc. Виконуємо команду: # make install clean. Якщо Інтернет проходить через проксі сервер то у файлі .cshrc додаємо стрічку setenv HTTP_PROXY ip_address:port. Додати цю стрічку можна через текстовий редактор VI. Для цього виконуємо наступні дії: # vi .cshrc .В результаті ми потрапимо у середовище VI. Для вводу стрічки, що пропише параметри проксі натиснемо клавішу Іш (Input) та вводимо setenv HTTP_PROXY ip_address:port. Після закінчення вводу натискаємо клавішу Esc. Для збереження результату натиснемо комбінацію :wq. Це дозволило вийти з редактора VI зі збереженням файлу. Перезавантажуємо комп’ютер.
2. Перекомпіляція ядра
Консоль керування Bacula
Submitted by vekhnyk on Tue, 04/08/2009 - 10:01Система резервування Bacula складається з трьох основних фонових програм (демонів): Директора (Bacula Director); Зберігача (Bacula Storage Daemon) та Клієнта (Bacula File Daemon). Директор і Зберігач функціонують під керуванням Unix-подібних операційних систем, Клієнти існують як Unix-подібних систем, так і для Windows та Mac. Після правильного встановлення та налаштування ці програми функціонують автономно і, зазвичай, не потребують втручання в свою роботу. Для перевірки стану компонентів Bacula і результатів їх роботи а також для виконання деяких операцій "вручну" призначена Консоль керування (надалі просто Консоль) - програма призначена для взаємодії користувачів з Директором. В пропонованій статті розглянуті особливості різних модифікацій Консолі та операції, що можуть бути виконані за її допомогою.
Система резервування Bacula. Встановлення і налаштовування
Submitted by vekhnyk on Tue, 04/08/2009 - 09:58Bacula – пакет програм архітектури “клієнт-сервер” з відкритим початковим кодом, призначений для створення резервних копій даних, що знаходяться на комп’ютерах з різними операційними системами; для відновлення і перевірки збережених даних. Цей пакет має модульну архітектуру, легко масштабується, та може бути використаний, як для невеликої локальної мережі з кількох комп’ютерів, так і для мережі підприємства, що складається з кількох сотень комп’ютерів.
Основу Bacula складають 5 основних програм:
- Директор (Bacula Director), призначений для зберігання і запуску завдань резервного копіювання або відновлення, та ведення журналу всіх операцій.
- Зберігач (Bacula Storage Daemon), призначений для запису даних на фізичні носії: жорсткий диск, магнітну стрічку, оптичний диск тощо.
- Клієнт (Bacula File Daemon). Клієнтська частина, яка встановлюється на комп’ютері, що містить дані для архівації.
- Консоль керування. Призначена для контролю та керування операціями. Існують текстові та графічні консолі для Unix-подібних операційних систем та для ОС Windows.
- Монітор. Призначений для спостереження за станом Директора, Зберігача та Клієнтів.
- Каталог — реляційна база даних, в якій Bacula зберігає інформації про кожний архівований файл, що дає змогу швидко та ефективно відновлювати інформацію з архівів. На сьогодні Bacula підтримує бази даних MySQL, PostgreSQL та SQLite. База може бути розташована як на тому комп’ютері, що й демон керування, так і на іншому
В статті розглянутий приклад використання пакету Bacula 2.4.4 в локальній мережі, що складається з кількох робочих станцій під керуванням ОС Windows XP та серверу з ОС FreeBSD 7.0, на якому встановлена система керування базами даних MySQL.
Nagios. Відправлення повідомлень користувачам Windows
Submitted by vekhnyk on Mon, 03/08/2009 - 11:50Система моніторингу Nagios розроблена для Unix-подібних операційних систем та призначена для постійного спостереження за станом сервісів, комп’ютерів і активного мережевого обладнання, інформування адміністраторів про порушення нормальної роботи об’єктів моніторингу. Одразу після встановлення, система передбачає відправлення повідомлень тільки за допомогою електронної пошти. У пропонованій статті розглянуто налаштування системи Nagios, яка встановлена на комп’ютері з ОС FreeBSD, для відправлення повідомлень користувачеві комп’ютеру з ОС Windows.
Використання системи моніторингу Nagios
Submitted by vekhnyk on Thu, 30/07/2009 - 14:30Nagios – система моніторингу з відкритим початковим кодом, призначена для постійного спостереження за станом сервісів, комп’ютерів та активного мережевого обладнання. За допомогою цієї системи можливо організувати перевірку доступності вузлів комп’ютерної мережі (хостів), показників роботи комп’ютерів та працездатності функціонуючих на них програм (сервісів): поштових, веб, проксі серверів, систем резервного копіювання тощо. Можливо також інформувати адміністраторів та користувачів про порушення нормальної роботи об’єктів моніторингу за допомогою поштових і SMS повідомлень, повідомлень на пейджер, або звукових сигналів.
Сервер часу локальної мережі
Submitted by vekhnyk on Wed, 29/07/2009 - 11:20Для багатьох підприємств та організацій важливо мати точний час та дату на своїх комп'ютерах. Зокрема, точний час необхідний для автоматизованого виконання завдань за розкладом, аналізу журналів роботи користувачів, функціонування різноманітних білінгових систем, банківського програмного забезпечення.
Для синхронізації системного часу комп'ютерів, що мають доступ до Інтернет, або входять до локальної мережі з сервером точного часу створений мережевий протокол часу (Network Time Protocol, NTP). Для локальної мережі можливо синхронізувати час з точністю до мілісекунди, для Інтернет - з точністю до кількох десятків мілісекунд. В пропонованій статті розглянуто налаштування серверу точного часу на комп'ютері з ОС FreeBSD, який обслуговує локальну мережу з кількох десятків комп'ютерів, на яких встановлені ОС Windows XP та Windows 2003.
LightSquid - аналізатор журналів роботи Squid
Submitted by vekhnyk on Tue, 28/07/2009 - 12:09Серед популярних програм для аналізу журналів роботи проксі-сервера Squid, таких як SARG, SAMS, SquidLog, Statman, SquidGuard, Free-SA тощо, поважне місце посідає LightSquid, створена харків'янином Сергієм Єрохіним. Це маленький (близько 200 КБ) та швидкий аналізатор лог-файлів Squid написаний мовою Perl. На відміну від деяких згаданих вище аналізаторів, LightSquid не потребує для своєї роботи зовнішньої бази даних. Програма запускається за допомогою планувальника cron та зберігає статистику у файловій системі. LightSquid має web-інтерфейс для перегляду результатів своєї роботи. Існують інсталяційні пакети LightSquid для різних дистрибутивів Linux та для FreeBSD
В статті розглянуто встановлення й налаштовування аналізатора LightSquid на комп'ютері з операційною системою FreeBSD, на якому вже встановлений web-сервер Apache.
Використання проксі-сервера Squid в ОС FreeBSD
Submitted by vekhnyk on Mon, 27/07/2009 - 14:37Squid – пакет програм з відкритим початковим кодом, який виконує функції кешуючого та проксі-сервера, та підтримує кільки мережевих протоколів, включаючи HTTP, FTP, SSL. Використання Squid надає наступні можливості:
- централізований доступ до Інтернет через один сервер;
- зменшення зовнішнього трафіку за рахунок кешування об'єктів;
- авторизація;
- можливість регулювати пропускну здатність каналу;
- можливість обміну змістом кешу з сусідніми проксі-серверами;
- блокування або заміна небажаної інформації (банери, музичні файли, порнографічні сайти тощо).
Критична вразливість Windows та вірус Net-Worm.Win32.Kido
Submitted by Yuriy Ryshkovets on Wed, 28/01/2009 - 21:56Створення універсального образу для клонування операційних систем Windows 2K/XP/2003
Submitted by Oleg Chyrka on Thu, 22/05/2008 - 12:08Досить часто виникає потреба встановлювати одну операційну систему з таким же самим програмним забезпеченням на різне апаратне забезпечення (вдома, на роботі, друзям чи знайомим). Або ще один варіант: вирішили придбати новий ПК і, згадати, скільки потрібно часу на встановлення та налаштування системи та іншого програмного забезпечення, що необхідне для роботи? Для створення універсального системного образу розділу диску, потрібно виконати наступні дії:
Особливості організації міжмережної взаємодії при використанні операційної системи FreeBSD
Submitted by Yuriy Ryshkovets on Thu, 10/04/2008 - 12:38В сучасних умовах обмін даними між комп’ютерами став невід’ємною частиною життя. Мережні засоби застосовуються у всіх сферах діяльності. В навчальних закладах всіх рівнів, починаючи від початкових і закінчуючи спеціальними, комп’ютерні мережі дозволяють студентам і викладачам отримати миттєвий доступ до інформації в бібліотеках всього світу. На даний час зростає потреба у використанні інформаційних технологій в управлінні навчальним процесом у всіх навчальних закладах.
З розширенням комп’ютерних систем і їх взаємодії з різними за структурою мережами спостерігається щораз більша залежність як організацій, так і окремих людей від інформації, що передається по мережі, і зберігається в таких системах. Це, у свою чергу, дозволяє зрозуміти необхідність захисту даних і ресурсів від можливого несанкціонованого доступу, важливість використання спеціальних засобів для забезпечення достовірності отриманих даних та повідомлень, а також захисту систем від мережних атак.
Із появою та поширенням комп’ютерів і засобів автоматизованої обробки інформації виникла потреба в автоматизованих засобах захисту файлів та іншої інформації, що зберігається на комп’ютерах. Особливо гостро потреба в засобах захисту відчувається в багатокористувацьких системах, таких як системи, до яких можна отримати доступ по звичайних телефонних лініях зв’язку або відкритих комп’ютерних мережах.
Навчальна мова програмування для найменших.
Submitted by Sergi Adamchuk on Tue, 01/04/2008 - 11:53Нещодавно у Масачусетському Технологічному Інституті розробили мову програмування для навчання програмуванню найменших - Scratch (Дряпанка).
Тут програми створюються легко, шляхом візуального складання блоків. Влітку розробники обіцяють нову версію з підтримкою Юнікоду, в яку також планується включити українську локалізацію.
Детальнішу інформацію про програму, а також про те, як взяти участь у локалізації можна знайти тут: http://blog.solvek.com/2008/04/blog-post.html
Клонування комп'ютера з використанням SysPrep
Submitted by Yuriy Ryshkovets on Tue, 26/02/2008 - 13:08Хоча створення файлу відповідей для запуску установки Windows в автоматизованому режимі дуже зручне і може заощадити адміністраторам багато часу, та за відповідних умов ви можете ще більше просунутися в цьому напрямі.
Щоб ще більше автоматизувати процес установки на новому комп'ютері, ви можете “клонувати” існуючу систему. Головною перевагою клонування комп'ютера є швидкість установки: створений за допомогою SysPrep образ диска зазвичай встановлюється на 45-60 хвилин швидше, ніж при звичайній установці.
Клонування виконується таким чином: спочатку встановлюють Windows і всі потрібні програми на одному комп'ютері, дуже схожому до багатьох інших комп'ютерів, де ви хочете розгортати Windows. Потім за допомогою утиліти SysPrep (яка знаходиться на компакт-диску Wndows у файлі Deploy.cab) ця система готується для клонування: видаляються ідентифікатори SID та інша ідентифікуюча інформація. Клонування цієї конфігурації виконується за допомогою будь-якої програми створення образів дисків від сторонніх виробників (наприклад, Drive Image фірми PowerQuest або Norton Ghost), яка копіює і стискає образ диска на мережевий диск. Після цього ви можете завантажити порожній комп'ютер з дискети, отриманої за допомогою програми створення образу диску, скопіювати і розпакувати клонований образ диска на цьому новому комп'ютері. Це дозволяє виконати установку набагато швидше, ніж це відбувається навіть при повністю автоматизованій установці операційної системи та програм.
Оптимізація установки Windows
Submitted by Yuriy Ryshkovets on Tue, 26/02/2008 - 12:41При установці Windows програма установки кілька разів зупиняється в очікуванні введення даних користувачем. Файли відповідей – це звичайні текстові файли, що надають інформацію, яку зазвичай вводить користувач, що дозволяє автоматизувати практично весь процес установки.
Setup Manager Wizard (Майстер управління установкою) супроводжує вас для задання більшості важливих параметрів файлу відповідей, але є і інші параметри, які можуть виявитися корисними для вас, наприклад, можливість задання фону, що настроюється. Щоб отримати докладну інформацію по кожному параметру, відкрийте файл Deploy.chm (help-файл), який міститься всередині того ж файлу (Deploy.cab), що і Setup Manager.
Windows Server 2003, Windows XP і Windows 2000 поставляються разом із Setup Manager, яка допомагає в процесі створення файлів відповідей. Щоб використати Setup Manager, виконайте наступні кроки:
Пакетне перейменування файлів-фотографій
Submitted by Pavlo Zhezhnych on Tue, 05/02/2008 - 21:25Наявність великої кількості фотографій при публікації може вимагати перейменування відповідних файлів за заданим шаблоном.
Наприклад, при публікації знимок на Фотоблозі Львова назви файлів-фотографій приводяться до наступного формату:
{розташування}_{дата}{користувач}_{№фото}.jpg
Такий формат з високою ймовірністю забезпечує унікальність назв файлів, навіть якщо вони збираються в один каталог від декількох користувачів.
Для того, щоб пакетом привести назви багатьох файлів до зазначеного формату, необхідно:
1)Записати файли в папку з назвою
{дата}{користувач}
Деякі фотоапарати (наприклад, Canon) дозволяють розміщувати знимки по папках за датою автоматично.
2) Виконати наступну команду (файл !prep_files.bat треба розмістити на одному рівні з папкою з фотографіями:
!prep_files.bat {папка} {префікс}
де
{папка} - папка, у якій розміщені фали, які пакетом треба перейменувати.
{префікс} - місце розташування об'єктів, що сфотографовані
Ця команда переводить усі назви файлів у зазначений вище формат. Також після роботи створюється файл з назвою 1.txt, у якому видається список перейменованих файлів.
У процесі перейменування з назв файлів вилучаються префікси, що генерують фотоапарати перед цифрами (наприклад, у фотоапаратах Olympus - це буква 'P', у фотоапаратах Canon - стрічка 'Img_').
Текст !prep_files.bat
ren %1\*.jpg *.jjj
for /f "tokens=*" %%a in ('dir /b %1\*.jjj') do ren %1\%%a j%%a
for /f "tokens=1,2 delims=_AaPp" %%a in ('dir /b %1\*.jjj') do ren %1\%%a*%%b %2_%1_%%b
ren %1\*.jjj *.jpg
dir /b/o %1\*.jpg >%1\1.txt
Приклад
У папці з назвою '20070813a' є наступні файли:
Img_0003.jpg
Img_0004.jpg
Img_0005.jpg
Img_0006.jpg
Img_0007.jpg
Виконуємо команду:
!prep_files.bat 20070813a nrt
В результаті в папці '20070813a' маємо файли з такими назвами:
nrt_20070813a_0003.jpg
nrt_20070813a_0004.jpg
nrt_20070813a_0005.jpg
Сайт про електронні книги
Submitted by Andriy Peleschyshyn on Sun, 07/10/2007 - 20:30Рекомендуємо вашій увазі новий щойно започаткований сайт, присвячений тематиці спеціалізованих пристроїв для читання електронних книг - Електронні книги та читалки
Google Desktop для платформи Linux
Submitted by Andriy Peleschyshyn on Mon, 02/07/2007 - 21:08Приємна новина для користувачів Лінукса на робочих станціях. Google випустив у світ свій популярний пошук по локальному комп'ютеру Google Desktop для платформи Linux. Раніше свою популярність Google Desktop набував на машинах з Windows.
Такий крок знову ж свідчить про підтримкою Google платформи Linux, проте сам Google Desktop до відкритого ПЗ не відноситься.
Розробники стверджують, що підтримуються версії Debian 4.0, Fedora Core 6, Ubuntu 6.10, Novell Suse 10.1 та Red Hat 5. Графічний інтерфейс працює під KDE та GNOME.
Лежить даний програмний продукт тут http://desktop.google.com/linux
Recent comments
13 years 8 weeks ago
13 years 10 weeks ago
13 years 44 weeks ago
13 years 51 weeks ago
14 years 37 weeks ago
15 years 8 weeks ago
15 years 14 weeks ago
15 years 19 weeks ago
15 years 22 weeks ago
15 years 36 weeks ago