Операційна система

Основна програма, яка запускається при завантаженні комп'ютера. Виступає інтерфейсом між користувачем і комп'ютером, середовищем для роботи інших програм.

Створення універсального образу для клонування операційних систем Windows 2K/XP/2003

Досить часто виникає потреба встановлювати одну операційну систему з таким же самим програмним забезпеченням на різне апаратне забезпечення (вдома, на роботі, друзям чи знайомим). Або ще один варіант: вирішили придбати новий ПК і, згадати, скільки потрібно часу на встановлення та налаштування системи та іншого програмного забезпечення, що необхідне для роботи? Для створення універсального системного образу розділу диску, потрібно виконати наступні дії:

Особливості організації міжмережної взаємодії при використанні операційної системи FreeBSD

В сучасних умовах обмін даними між комп’ютерами став невід’ємною частиною життя. Мережні засоби застосовуються у всіх сферах діяльності. В навчальних закладах всіх рівнів, починаючи від початкових і закінчуючи спеціальними, комп’ютерні мережі дозволяють студентам і викладачам отримати миттєвий доступ до інформації в бібліотеках всього світу. На даний час зростає потреба у використанні інформаційних технологій в управлінні навчальним процесом у всіх навчальних закладах.
З розширенням комп’ютерних систем і їх взаємодії з різними за структурою мережами спостерігається щораз більша залежність як організацій, так і окремих людей від інформації, що передається по мережі, і зберігається в таких системах. Це, у свою чергу, дозволяє зрозуміти необхідність захисту даних і ресурсів від можливого несанкціонованого доступу, важливість використання спеціальних засобів для забезпечення достовірності отриманих даних та повідомлень, а також захисту систем від мережних атак.
Із появою та поширенням комп’ютерів і засобів автоматизованої обробки інформації виникла потреба в автоматизованих засобах захисту файлів та іншої інформації, що зберігається на комп’ютерах. Особливо гостро потреба в засобах захисту відчувається в багатокористувацьких системах, таких як системи, до яких можна отримати доступ по звичайних телефонних лініях зв’язку або відкритих комп’ютерних мережах.

Клонування комп'ютера з використанням SysPrep

Хоча створення файлу відповідей для запуску установки Windows в автоматизованому режимі дуже зручне і може заощадити адміністраторам багато часу, та за відповідних умов ви можете ще більше просунутися в цьому напрямі.
Щоб ще більше автоматизувати процес установки на новому комп'ютері, ви можете “клонувати” існуючу систему. Головною перевагою клонування комп'ютера є швидкість установки: створений за допомогою SysPrep образ диска зазвичай встановлюється на 45-60 хвилин швидше, ніж при звичайній установці.
Клонування виконується таким чином: спочатку встановлюють Windows і всі потрібні програми на одному комп'ютері, дуже схожому до багатьох інших комп'ютерів, де ви хочете розгортати Windows. Потім за допомогою утиліти SysPrep (яка знаходиться на компакт-диску Wndows у файлі Deploy.cab) ця система готується для клонування: видаляються ідентифікатори SID та інша ідентифікуюча інформація. Клонування цієї конфігурації виконується за допомогою будь-якої програми створення образів дисків від сторонніх виробників (наприклад, Drive Image фірми PowerQuest або Norton Ghost), яка копіює і стискає образ диска на мережевий диск. Після цього ви можете завантажити порожній комп'ютер з дискети, отриманої за допомогою програми створення образу диску, скопіювати і розпакувати клонований образ диска на цьому новому комп'ютері. Це дозволяє виконати установку набагато швидше, ніж це відбувається навіть при повністю автоматизованій установці операційної системи та програм.

Оптимізація установки Windows

При установці Windows програма установки кілька разів зупиняється в очікуванні введення даних користувачем. Файли відповідей – це звичайні текстові файли, що надають інформацію, яку зазвичай вводить користувач, що дозволяє автоматизувати практично весь процес установки.
Setup Manager Wizard (Майстер управління установкою) супроводжує вас для задання більшості важливих параметрів файлу відповідей, але є і інші параметри, які можуть виявитися корисними для вас, наприклад, можливість задання фону, що настроюється. Щоб отримати докладну інформацію по кожному параметру, відкрийте файл Deploy.chm (help-файл), який міститься всередині того ж файлу (Deploy.cab), що і Setup Manager.

Windows Server 2003, Windows XP і Windows 2000 поставляються разом із Setup Manager, яка допомагає в процесі створення файлів відповідей. Щоб використати Setup Manager, виконайте наступні кроки:

Пакетне перейменування файлів-фотографій

Наявність великої кількості фотографій при публікації може вимагати перейменування відповідних файлів за заданим шаблоном.
Наприклад, при публікації знимок на Фотоблозі Львова назви файлів-фотографій приводяться до наступного формату:
{розташування}_{дата}{користувач}_{№фото}.jpg
Такий формат з високою ймовірністю забезпечує унікальність назв файлів, навіть якщо вони збираються в один каталог від декількох користувачів.
Для того, щоб пакетом привести назви багатьох файлів до зазначеного формату, необхідно:
1)Записати файли в папку з назвою
{дата}{користувач}
Деякі фотоапарати (наприклад, Canon) дозволяють розміщувати знимки по папках за датою автоматично.
2) Виконати наступну команду (файл !prep_files.bat треба розмістити на одному рівні з папкою з фотографіями:
!prep_files.bat {папка} {префікс}
де
{папка} - папка, у якій розміщені фали, які пакетом треба перейменувати.
{префікс} - місце розташування об'єктів, що сфотографовані
Ця команда переводить усі назви файлів у зазначений вище формат. Також після роботи створюється файл з назвою 1.txt, у якому видається список перейменованих файлів.
У процесі перейменування з назв файлів вилучаються префікси, що генерують фотоапарати перед цифрами (наприклад, у фотоапаратах Olympus - це буква 'P', у фотоапаратах Canon - стрічка 'Img_').

Текст !prep_files.bat
ren %1\*.jpg *.jjj
for /f "tokens=*" %%a in ('dir /b %1\*.jjj') do ren %1\%%a j%%a
for /f "tokens=1,2 delims=_AaPp" %%a in ('dir /b %1\*.jjj') do ren %1\%%a*%%b %2_%1_%%b
ren %1\*.jjj *.jpg
dir /b/o %1\*.jpg >%1\1.txt

Приклад
У папці з назвою '20070813a' є наступні файли:
Img_0003.jpg
Img_0004.jpg
Img_0005.jpg
Img_0006.jpg
Img_0007.jpg

Виконуємо команду:
!prep_files.bat 20070813a nrt
В результаті в папці '20070813a' маємо файли з такими назвами:
nrt_20070813a_0003.jpg
nrt_20070813a_0004.jpg
nrt_20070813a_0005.jpg

Переворот їхнього світу

Міністр освіти Російської Федерації трішки пообіцяв до першого вересня забезпечити всі школи ліцензійним ПЗ. А це становить 650 000 компутерів, з них 98% використовують піратську вінду і все що з нею пов’язано. Міністерство провело переговори з Microsoft (а також Adobe Systems, Corel Draw, Лабораторией Касперского, «Доктор Веб»” і «RarLab») для визначення пільгової ціни на програмні продукти. І як результат получилось 353 рублі на один комп’ютер в рік. Міністерству ця пропозиція підійшла. Але в гру вмішалось міністерство економіки. Перший зам запропонував перейти на Лінукс, що скоротить витрати до 150 рублів в рік. Але потрібно зробити великий одноразовий грошовий вклад для адаптації шкільних програм під цю операційку і відповідно на навчання вчителів. А причина таких дій проста як двері – фактично вся країна попаде у монопольну залежність від Майкрософт. Тепер треба почекати, чим це все закінчиться.

FreeBSD 6.1 + MYSQL 4.0 != ERROR 2002

Якось вчора так склалось життя, що довелось мені згадувати своє раннє дитинство і встановлювати сервер FreeBSD 6.1 . От ніби і в садок ходив, і в школі вчився, але після встановлення MYSQL 4.0.25 не міг його запустити. Встановив потім 5 версію – те саме. А в принципі, судячи із відгуків різних маньяків 4-й MYSQL працює значно стабільніше. Я ще зі свого народження підсів на нього і на 5-й ще переходити не збираюсь. В матеріалі мова піде про те, що мені довелось пережити щоб підняти MYSQL.
А почну із того, що встановлював я не з портів. Після встановлення спершу потрібно залізти у /usr/local/share/mysql і знайти 3 файли : mysql-small.cnf , mysql – medium.cnf, mysql-large.cnf . Як сі можна здогадати це типові конфігураційні файли для MYSQL . З назви видно, що кожен містить налаштування в залежності від схеми використання СУБД. Я особисто, вибрав 2-й файл та перейменував його у my.cnf. Щоб ці налаштування зробити глобальними потрібно скопіювати файл у /etc. Далі, через текстовий редактор проглядаємо налаштування. Єдине, що потрібно там змінити, так це розкоментувати стрічки: log-bin=mysql-bin; server-id=1. Ці стрічки відповідають за схему використання серверу – master чи slave. В даному випадку я визначив використання MYSQL у master режимі. Починаючи з freebsd 5 сокет mysql розміщений у файлі /tmp, тому його потрібно відкрити для запису(chmod 777 /tmp). Заходимо у /etc/rc.conf і прописуємо стрічку mysql_enable=”YES”( це автоматичний запуск СУБД після перезавантаження). Ну і в кінці потрібно змінити власника /var/db/mysql ( chown –R mysql:mysql /var/db/mysql). При встановленні MYSQL створюється користувач mysql та група до якої він належить mysql . Коли ми створюємо базу даних, то відповідно створюється файл з такою ж назвою ( поняття каталога у freebsd не існує!) у /var/db/mysql. Оскільки mysql запускається під користувачем mysql, то він повинен мати права на запис у цей файл. Перезавантажуємся і працюємо в СУБД. В даному матеріалі я упустив ті ерори , що видавала мені система і ті матюки, які я давав їй у відповідь. Фактично у таких випадках весь аналіз здійснюється по логах, які формує система. MYSQL записує всі свої помилки у /var/db/mysql/.err. Я вже близько року бавлюся із серверами і найгірше, те що не існує повноціного матеріалу, який би дозволив побувати сервер. Офіційна документація тільки до якогось демона зазвичай складає кілька десятків сторінок і не завжди є час її читати. Ще літом в мене виникла ідея написання такої книжки, але мені просто ліньки це робити, а особливо набирати. Тому шукаю привабливу дівчину, котра б могла це для мене зробити

Нові технології кешування в Windows Vista

В кінці 2006-го року всіма нами шанована компанія Microsoft випустила в продаж  давно очікувану нову операційну систему Windows Vista, що покликана прийти на зміну Windows XP. Зразу ж в Інтернеті почалися дискусії на тему – чи є Windows Vista дійсно краща за Windows XP? Чи це лише спроба компанії збільшити власні прибутки за рахунок продажу недосконалої ОС кінцевому користувачу, який власне кажучи вже майже 6 років чекає від Microsoft чогось кращого за ОС Windows XP?

Давайте розберемося, що нового і цікавого може запропонувати Microsoft у своїй новій ОС. Безперечно зміни у новій системі значні, я не маю на увазі тільки новий візуальний інтерфейс AeroGlass. Користувачі бета-версій нової ОС безперечно помітили якісні зміни в інтерфейсі взаємодії з ОС, покращення мережевих та інших функцій. Але тут розмова піде не про це. Перш за все нас цікавлять нові технології кешування даних, анонсовані в Vista - SuperFetch і ReadyBoot. Попробуємо розібратися що це таке.

Чим Vista є безпечною

Як сказав свого часу Тарас Бульба свому сину: «Чим я тебе породив – тим я тебе і вб’ю». Це я про Microsoft та Vista. Аліса Шевченко на http://www.viruslist.com у своїй статті «Microsoft Vista против вирусов: кто кого?» ставить під сумнів всю безпеку середовища цієї ОС. Слід зауважити, що кубіта працює на Лабораторію Касперського. Ясна річ, що якби вона написала, що Vista така хороша ОС, що їй не потрібно ані антивіруса, ані файєрвола її стаття була б підписаною вже як «Аліса Шевченко. Шукаю роботу». Оскільки Касперський також хоче урвати шмат грошей від Vista. І якби я належав до працедавців, то на роботу я б її взяв.
Свого часу я вже згадував про технологію захисту ядра від модифікацій у Vista – PatchGuard. Правда тоді я забув добавити, що технологія ця працює тільки для 64-розрядної машини та цю фігню можна відключити. При чому, як її відключити та використовувати – написано до мене.

Вразливості FreeBSD та Linux

У Linux Kernel версії до 2.6.19.2 була віднайдена вразливість( рівень небезпеки низький). Належить вразливість до серії атака на відмову системи. Атака реалізується через функцію zlib_inflate(), що відповідає за обробку певних видів даних. Для реалізації вразливості необхідно сформувати cramfs образ, що спричинить відмову обслуговування системи. До цієї категорії належить і вразливість, що виникає при обробці семафорів функції mincore(). При використанні цієї функції на нерозмічених сторінках система може зависнути. Ну і націкавіша вразливість існує через те, що ядро некоректно обробляє пошкоджені структури даних в Ext2. Через спеціяльно сформований образ система знову зависає. Слід зауважити, що всі вразливості працюють тільки для локального користувача. Для вирішення цих проблем необхідно поставити ядро 2.6.19.2 , а стягнути його можна за адресою www.kernel.org.

Windows Home Server і з чим його їсти

Ну вже зовсім нещодавно на конференції CES 2007 Microsoft представила Windows Home Server (WHS). Ця операційка це гібрид всіх версій Windows, де в основі все таки лежить Windows Server 2003. Основне призначення – бути їй вдома і керувати мультимедіа та клієнтськими машинами.
Цікаво, що простий смертний не зможе прийти до магазину і купити собі цю ОС. При розробці Microsoft співпрацювала із НР( до цього вони мали HP MediaSmart Server) і коли ви будете купувати сервер НР то до нього і додасться WHS. А вихід планується на кінець літа.
Перше, що мене вражає так це МІНІМАЛЬНІ системні вимоги : 1ГГц процесора, 512 Мб операційки, 80Гб вінчестер, Ethernet .
В Home Server забрали Active Directory хоча сама синхронізація користувацьких облікових записів та паролей є. Клієнти зможуть зберігати свої файли за рахунок технології WHS Drive Extender (звичайнісіньке добавляння дисків ATA/SATA, USB/Firewire, тільки тепер цей процес ось так називається ). Дані від збоїв захищені за рахунок зазеркалювання (не RAID). Розподіл файлів здійснюється SMB протоколом (слава Linux). Присутньою є також технологія Single Instance Store, що використовується для зберігання даних. Суть полягає в тому, що виключно зміни добавляються до backup, зменшуючи його в розмірі та пришвидшуючи архівування. Це той самий інкрементальний backup, тільки знову назвали це по іншому. Коли Home Server помре, то в комп’ютер потрібно запхати пілюлю у вигляді компакт диску ( але не чистий, а той що додається до ОС) і чисто теоретично всі дані можна відновити. Є реалізований Remote Administration через ІЕ.

В очікуванні Origami

Усі аналітичні огляди ринку мобільних пристроїв відображають значне падіння популярності пристоїв класу КПК у 2005 році та відзначають ріст популярності смарфонів. Деякі виробники уже покинули цей ринок, про деяких – ходять слухи.
На фоні такого занепаду різко виділяться наступна новина – Microsoft планує випуск власного КПК під службовим імям Origami.
Основною особливістю Орігамі є його підтримка звичайної Microsoft Windows XP, а не спеціальних операційних систем для КПК на взізець WinMobile
Наразі презентовано досить громіздкий девайс (7 дюймів екран). Глянути, як він виглядає можна тут http://news.com.com/2100-1044_3-6046793.html
Відповідно і ціна в нього буде висока.
Проте уже в наступному році виробники (microsoft та Intel) обіцяють зниження габаритів до звичайних для PPC та ціни до 500$.
Враховуючи справжнє бізнес-чуття менеджерів Microsoft можна стверджувати, що поява такого пристрою є результатом перспективного оптимістичного прогнозу розвитку напрямку КПК у майбутньому.
Враховуючи появу КПК Nokia 770 з повнофункціональним Linux та події навколо PalmOS та її перебудови як Linux-системи, можна очікувати в 2007 році появу нового покоління кишенькових комп’ютерів під керуванням “дорослих” операційних стистем та вкрай розвинутим функціоналом, що вигідно відрізнятиме їх від смартфонів, які вочевидь залишаться на обмежених спеціалізованих платформах на взірець PalmOS5, WinMobile, Symbian.
Така тенденція не може не радувати.
джерело - В очікуванні Origami - Український КПК-блог. Продаж PDA Palm, Treo, Pocket PC у Львові. Львів

Сертифікація Windows XP Professional з Service Pack 2

Операційна система MS Windows XP Professional корпорації Microsoft® з пакетом оновлення Service Pack 2 та пакетом підтримки української мови отримала експертний висновок СБУ.

Згідно з наданим висновком сервіси безпеки операційної системи Microsoft Windows XP Professional відповідають з рівнем гарантій Г-2 вимогам нормативних документів системи технічного захисту інформації в Україні в обсязі функцій, зазначених у документі “Державна експертиза з технічного захисту інформації операційної системи Windows XP Professional SP2. Технічні вимоги”. Відповідно до НД ТЗІ 2.5-004-99 сукупність функцій захисту визначається функціональним профілем КД-2, КО-1, КВ-2, ЦД-1, ЦО-1, ЦВ-2, ДР-1, ДЗ-1, ДВ-1, НР-2, НИ-2, НК-1, НО-2, НЦ-2, НТ-2, НВ-1, НА-1, НП-1.

Троянський кінь у процесорі Intel Pentium D

Троянський кінь у процесорі Intel Pentium D, або чим би зайняти другу половину "двопроцесорного" процесора?

Саме на троянського коня або апаратну закладку подібні нові функції процесорів Intel Pentium D.

Перша новинка - апаратна підтримка Digital Rights Management (технологія обмеження на використання контенту від Microsoft).

Суть блокування контенту наступна.

Декілька операційних систем на одному комп'ютері

Багато комп'ютерних фахівців бажають паралельно працювати з декількома операційними системами (ОС). Але не завжди є доступ до декількох комп’ютерів з різними ОС. Тож чи можуть Windows XP, Windows 2000, Windows 98, Linux RedHat чи Mandrake існувати на одному комп'ютері?

Панування Windows'а припиниться!?

Можливо вже скоро Windows здаватиме свої позиції як пануюча операційна система. Фірма Новел готується до випуску своєї операційної системи Linux Desktop 10, яка коштуватиме дешевше за Windows, але буде такою ж простою для пересічного користувача.

Додаткова інформація: http://www.obozrevatel.com/news/2005/4/14/7593.htm

Повернення LAND для Windows

Вже призабута та блокована у більшості ОС (у т.ч. Windows NT) атака LAND повертається завдяки недолікам реалізації протокольного стека Microsoft Windows XP, Microsoft Windows 2003.

"Оновлена версія" атаки передбачає відправку великої кількості TCP пакетів (з флагом SYN). Атака можлива на довільний відкритий TCP порт.

Розмір кода операційної системи - 3.5К

Багатозадачна open source операційна система з GUI, багатозадачністю, можливістю виконання файлів у elf-форматі, вбудованим командним інтерпретатором та переглядачем текстових файлів виграла конкурс International Obfuscated C Code Contest. Розмір вихідних кодів - 3.5К.

Джерело bugtraq.ru

Syndicate content

© Інформаційні технології. Аналітика , Рідна Мережа