Світле майбутнє інтелектуальної власності
Ну ось вирішив написати невеличку футуристичну замітку про перспективи автороської винагороди за інтелектуальну діяльність (До продуктів інтелектуальної діяльності (ПІД) відноситимемо програмне забезпечення, наукові розробки, винаходи, ідеї, твори мистецтва тощо).
Основна думка полягає в тому, що до продажу ПІД буде підхід з діаметрально протилежного боку ніж зараз, якщо зараз ми в основному спочатку створюємо ПІД, а тоді шукаємо кому б то його продати (ну звичайно, часто спочатку роблять оцінку перспективності розробки, але наразі такі оцінки дуже неефективні і не систематизовані). У деяких випадках продати взагалі не реально, як це є із продуктами наукової роботи, патентування - теж справа "геморойна" і неефективна. Це все витікає з особливості ПІД: створення ПІД вимагає затрати зусиль не нижчої за будь-який інший продукт, а їх тиражування - елементарна операція.
В майбутньому через спеціалізовану біржу люди виставлятимуть свої задачі (наприклад список фіч програми, яка їм потрібна), виставлятимуть грошові суми за розв'язання задачі і у випадку якщо хтось розв'яже цю задачу (напише потрібну програму) він одержить винагороду. Важливим нюансом є те, що одночасно багато людей можуть потребувати розв'язку тієї самої задачі, тоді їх ставки сумуються, а мотивація розв'язання значно підвищується. Часто якщо вам потрібно розв'язати якусь задачу, вона може бути легко зведена до однієї із задач, що вже виставлена на біржі і на неї зроблено багато ставок (типова задача), і відповідно мотивація для цієї задачі значно вища, а отже і ймовірний успіх розв'язання вашої задачі.
Чому такої біржі ще не створили? Не все так просто, одна із проблем полягає у способі формулювання задачі (та сама задача може бути сформульована багатьма способами) і маючи великий масив формулювань задач наразі не просто розробити формалізований спосіб визначення звідності однієї задачі до іншої. Але найбільша проблема у тому, що немає ефективної формалізованої процедури за заданими постановкою задачі і її розв'язком визначити чи є цей розв'язок коректним (щоб виплатити винагроду). Очікується прорив у цих питаннях, коли ми матимемо прорив у сфері штучного інтелекту (наразі наука застопорилась у цій сфері). Також інтелектуальні системи зможуть підходити індивідуально до кожного потенційного розв'язувача і легко знаходити серед великого масиву задач ту, для якої співвідношення компетентності у ній і винагороди буде найкращим. Така біржа буде такою собі глобальною, універсальною базою знань, з можливістю одержання відповіді практично на будь-яке запитання, на яке теоритично можна відповісти.
Думаю такий розвиток подій стане проривом для людства, адже буде вагомий прорив у мотивації інтелектуальної діяльності. Мабуть у майбутньому обсяг ринку інтелектуальних продуктів буде значно і значно перевищувати всі інші види ринків. Це така собі "торгівля повітрям", адже передавати ці продукти можна через електронні носії, так само як і одержувати винагороду електронними грошима, тобто не встаючи з місця.
Вже зараз є деякі спроби реалізувати щось подібне:
1. Google Answers: http://answers.google.com
2. Hot Dispatch: http://www.hotdispatch.com/
Цю статтю можна обговорити на форумі
Ню-ню
Сергію, для початку пропоную написати техзавдання на роман Льва Толстого "Війна та мир". Викресли, мабуть, мистецтво зі своєї статті взагалі. Не створюють справжніх творів мистецтва за замовленням, це протирічить самій суті мистецтва.
Щодо того, що пересічний користувач ПО теж не зможе сформулювати "список фіч, які йому потрібні", я теж не плекаю ніяких ілюзій. Не зможе. Більш того, вже написану програму він буде певний час засвоювати і засвоїть процентів на 10 від того, що в неї закладено розробником. А ти хочеш, щоб він ще й ціну сам виставив за ту програму. Не запрацює ця система. ІМХО, звичайно.
Відповідаю на к
Відповідаю на коментар тут http://misto.ridne.net/viewthread.php?tid=3477