Правильний підхід до розробки сайту – запорука успіху
Останнім часом мережа Internet стала для багатьох засобом заробітку грошей, який має значні переваги в порівнянні з традиційними сферами бізнесу. Відносно легкий спосіб розпочати власну справу часто вводить в оману, через яку початківці погано представляють собі, як ці можливості правильно використовувати.
Одним із найбільш популярних аспектів мережі Internet і в той же час найдешевшим є розробка Web-сайтів.
В цій статті ми спробуємо розібратись, що потрібно врахувати, щоб розробити успішний сайт. Також Ви дізнаєтесь: чому для того, щоб створити хороший ресурс, недостатньо знань декількох графічних редакторів, основ програмування чи розкрутки Web-сайтів та, сподіватимемося, зрозумієте наскільки складно стати в даній області спеціалістом пристойного рівня.
Підготовчий етап створення сайту
Які сайти варто робити?
Спочатку спробуємо розібратись, які сайти слід створювати.
Тенденції в українському сегменті Internet свідчать, що цікавими для відвідувачів є вузькопрофільні, спеціалізовані ресурси. Як і в будь-якому іншому бізнесі тут важливо передбачити, що потребуватимуть Internet-користувачі в майбутньому.
Проте, в будь-якому випадку корпоративний сайт слід робити обов’язково! Навіть у випадку мінімальної віддачі.
Створювати загально популярні сайти (ресурси, які охоплюють багато сфер людської діяльності), а тим більше отримувати помітну грошову віддачу, дуже важко. Не забувайте також, що на стороні Ваших конкурентів – досвід і авторитет. Ситуація загострюється ще й тим, що в Уарнеті зі зростанням користувачів мережі з’явилися великі гроші (по-українських мірках).
Варто пробувати себе у вузькоспеціалізованих проектах. Наприклад, якщо створити якісний ресурс по філателії (наука про марки), то завдяки відносно невеликій конкуренції, можна досить швидко бути зауваженим спеціалістами в цій області.
Примітка. Під «якістю сайту» розуміється сукупність властивостей Web-ресурсу, які визначають його здатність задовольняти конкретні потреби користувачів.
Але вгадувати – справа невдячна! Більш правильно буде подивитися, що відвідувачі шукають в пошукових системах найчастіше і головне – не знаходять. Та зайняти вільну нішу.
Інновації
Інновація сайту має не останнє значення серед заходів щодо забезпечення тривалості життєвого циклу сайту і його рентабельності.
Дослідіть, куди «йде» прогрес. Ви повинні розуміти, що створення кінцевого продукту (сайту) займе певний час. Чим складніший сайт, тим більше часу потрібно на втілення всіх задумів. Не забувайте також про людський фактор. Адже, те, що Ви запланували «здати» сайт до Нового року, зовсім не означає, що так буде. І на момент завершення робіт може виявитися, що проект є не настільки інноваційним, як Ви задумували, або гірше – на ринку вже є аналоги. Тому спробуйте випередити час.
Бізнес-план – план розвитку Web-сайту
Робити сайт, не замислюючись, припустимо лише для любительських сайтів. Для комерційних сайтів цей підхід – неприпустимий!
Важливо на початковому етапі остаточно розібратись з тим, як Ваш сайт планує заробляти гроші. Це положення відносно якого Ви повинні розраховувати все інше.
Не менш важливо правильно поставити цілі і завдання, заздалегідь вирішити: що, чому і як.
Фраза «Кадри вирішують все» є ключовою для комерційно-успішного сайту. Непрофесійний дизайн, слабкий рівень програмування, початківець SEO-спеціаліст можуть «запороти» будь-які хороші починання.
Неодноразово траплялося, що конкуренти запозичували чужу ідею, реалізовували її на більш високому рівні і в кінцевому результаті сайт-джерело залишається біля розбитого корита.
Який звідси висновок? Не економте гроші на спеціалістах, особливо, коли ці гроші у Вас є! Зробіть сайт, покращити який – не можливо або дуже важко, і недоброзичливці не зможуть Вам нашкодити. А якщо спробують, то у Вас вже авторитет і час на Вашому боці, адже, Ви – перші.
Навіщо сайту якісний дизайн?
Дизайн сайту – обличчя особи/компанії в Internet. Якщо сайт зроблено не якісно, то виникає очевидне запитання: чи варто довіряти власнику такого Web-ресурсу? Де гарантія, що це не черговий аферист. Справедливо буде припустити, що особа/компанія, яка не приділяє належної уваги дизайну, легковажно ставиться до потенційного клієнта (або їй бракує грошей). Про яку довіру тоді йдеться?!
Ваш сайт не тримається в пам’яті – Ви втрачаєте!
Дизайн повинен відкластися у підсвідомості людини, яка відвідала сайт. Важливу роль тут відіграє логотип (назва фірми, виконана в певному стилі, і/або знак, якесь стилізоване зображення), гасло, кольорова гамма, графіка, стиль викладення і ще багато чого. Будь-яка дрібниця, навіть на перший погляд незначна, може зіпсувати загальне враження.
На Web-ресурс, який запам’ятовується, є більша вірогідність повернення відвідувачів. Звичайно ці спогади мають бути позитивними.
Уявімо собі ситуацію. Власник невеличкої фірми загорівся ідеєю мати сайт. Він переглядає в пошуковій системі з десяток ресурсів по цій темі і розуміє, що умови практично однакові. Куди він повернеться? Напевне, на сайт, який справив на нього позитивне враження і «сидить» в його голові.
З сайтами компаній справа трохи легша. Оскільки, скоріш за все, в неї вже є фірмовий стиль, за яким її впізнають. В такому випадку на нього Вам і слід орієнтуватися, щоб зайшовши на сайт, відвідувач зрозумів: він не помилився адресою, а потрапив туди, куди прагнув.
Слідкуйте за розмірами Вашого сайту
Ви орієнтуєтесь на заможного відвідувача і тому навішали на свій сайт багато графіки, flash-анімацію з розрахунку: людина, яка не спроможна закачати Ваш сайт, буде не спроможна купити продукт, який Ви пропонуєте (т. з. ефект «відсіювання»).
Це один бік медалі. Але є й інший!
Що найважливіше для забезпеченої людини? Мабуть, не останнє місце займає час. Коли в неї зазвичай сторінка завантажується секунду-дві, а Ваша – п’ять. Чи дочекається завершення процесу вибагливий відвідувач? Не забувайте, час – це гроші! Кому, як не людині, яка ці гроші має, знати про це. Тому, закладайте в свій сайт піклування про потенційного клієнта незалежно від його статків.
Будьте консервативними!
Що чекає від сайту вчитель? Інформації! Що чекає від сайту банкір? Надійності! Що чекає… І так далі.
Вивчіть свою потенційну аудиторію. Дайте відвідувачам відчути, що вони на сайті, який спроможний дати те, за чим вони прийшли. Як?! Атмосферою, наповненням, функціональністю,…
Уявіть собі: молодіжний розважальний ресурс, оформлений в темних тонах, в класичному стилі, який чимось нагадує музей. Це трохи не те, чого від нього чекають. Чи не так?
Догадки – згубні для Вашого сайту!
Засновники сайтів часто вважають, що велика кількість відвідувачів автоматично перетвориться на купу грошей. Але це найчастіше не так. Запитайте себе: «скільки з відвідувачів, які вперше прийшли на Ваш сайт, мають хоча б мінімальні здогади про що він?».
Якщо Ваш бренд недостатньо відомий, то на головній сторінці має бути видно, чим Ви займаєтесь. Не заставляйте відвідувача вгадувати. Дайте чітку однозначну відповідь. Але не перестарайтесь. Останнім, що хоче бачити користувач, є величезний анімаційний логотип.
Проте цього недостатньо! Підготуйте відвідувача до зустрічі з Вашим сайтом, підкажіть йому, куди він потрапить: англійською назвою домену, назвою сайту, коротким описом біля гіперпосилання на Ваш ресурс, якісно продуманими банерами на чужих сайтах, тощо.
Як Вам, мабуть, відомо заголовок на кожній сторінці сайту (текст в тезі <title>) використовується пошуковими системами для представлення інформації про Ваш сайт, текст заголовка виводиться в гіперпосиланні на сторінці результатів пошуку, в каталогах, дошках оголошень. Не легковажте цим. Приділіть належну увагу заголовкам.
Проектування
Швидкість завантаження, навігація і функціональність є основними початковими складовими, які повинні бути на високому рівні.
У користувачів має бути можливість знайти те, що вони шукають, в стислі строки. Якщо Ви не можете забезпечити їх цим, то це зробить Ваш конкурент!
Перша сторінка, яку перегляне користувач на Вашому сайті, має зацікавити його Вашим продуктом (контент, товар, послуга, тощо). Наприклад, якістю товару, найнижчими цінами, оригінальним контентом, швидкою доставкою, тощо.
Інформація на сайті має бути:
- Цікавою, тобто розважальною або пізнавальною. Припустимо, Ви створюєте сайт, який пропонує екскурсії по Львову. В такому випадку недостатньо буде просто вивісити на сторінці список екскурсій, час проведення і їх вартість. Варто також розмістити захоплюючі розповіді, факти, байки з історії міста та життя його мешканців і підкреслити це все цікавими ілюстраціями.
- Переконливою. Вона має налаштовувати відвідувача на потрібний настрій. І тоді користувач почне Вам довіряти.
- Постарайтесь поставити себе на місце користувача, зрозуміти, що саме він хоче знайти на Вашому сайті. І запропонувати йому це.
- Коротко ознайомте відвідувача з Вашими перевагами і досягненнями (якщо такі є). Витягніть зі свого продукту всі можливі переваги для клієнта і запишіть їх у вигляді списку.
- Користувач має Вас розуміти. Ваша мова повинна бути простою і доступною. Уникайте вузькоспеціалізованих термінів, сленгу, тощо.
Розробка і тестування
Перенасичення сторінки аплетами, різного роду плагінами, flash-анімацією, тощо, може бути негативним фактором для Ваших користувачів, оскільки відвідувачі, які не можуть переглянути сайт швидко і легко (без завантаження додаткового софту), зазвичай починають нервувати і покидають Ваш, технічно вимогливий, ресурс.
Ахіллесовою п’ятою багатьох сайтів є:
- Мертві посилання на сайті;
- Javascript’ові помилки;
- Відсутність картинок;
- Орієнтація на один браузер (наприклад, Internet Explorer).
Не повторюйте чужих помилок. Ретельно перевіряйте всі без виключення сторінки на сайті.
Експлуатація сайту
Декілька слів про рекламу
Відкриття сайту вимагає набагато більше, ніж прес реліз на популярних порталах та реєстрація в пошукових системах і каталогах. Великий об’єм планування необхідний в цьому випадку.
Часткове фінансування рекламних заходів – неприпустиме. Адже в силу миттєво вступає т. з. закон Мерфі, який говорить: «недостатні рекламні витрати приводять до безглуздої трати грошей, тобто економія на рекламі – безглузда».
Окрім звичайної реклами використовуйте також приховану рекламу. Що це таке? Це – позитивна, комерційно важлива для Вас інформація, яка явно не вказує на те, хто її замовив. Це – відгуки Ваших клієнтів поза Вашим сайтом, статті авторитетних незалежних авторів про те, які Ви хороші, тощо. Така тактика дозволить створити позитивний імідж швидше, ніж традиційна реклама.
Кількість переважає над якістю
Якщо основою Вашого сайту є корисний контент, то помилкою буде використання виключно чужого матеріалу (винятком може бути переклад матеріалів з іноземної мови). Досить часто нові сайти намагаються здобути контент за будь-яку ціну. Неправильно буде вважати, що велика кількість неоригінальної інформації є обов’язково негативним явищем, проте запорука успіху – власний ексклюзивний контент. Це прямо впливає на конкурентну спроможність Вашого ресурсу, тобто на здатність сайту бути першим відвіданим серед аналогічних Web-ресурсів.
Дозволяйте іншим використовувати Ваш матеріал. Лише просіть поставити посилання на джерело. Недоброзичливці (любителі поживитися за рахунок іншого) завжди знайдуться і Ваші заборони їм не перешкода, а для решти погрози є радше проявом недовіри з Вашого боку до користувача.
Шукайте в пошукових системах запити з Вашої тематики, по яких нічого путнього не знаходиться. Створюйте контент, якого ніде нема, і Ви обов’язково знайдете свого читача.
Висновок
Розробка успішного сайту – важкий та тривалий процес, і підходити до нього потрібно серйозно. Web-ресурс в кінцевому результаті має бути добре відлагодженим механізмом, виконувати певну мету і поставлені перед ним завдання.
Ця стаття поверхнева та оглядова, і Ви повинні розуміти, що для цілісного, більш повного бачення, Вам не достатньо вивчення спеціальної літератури, навчальних курсів, статей. Важливу роль також матиме стажуванням під керівництвом професіоналів і власний досвід, який Ви набудете з часом.
Успіхів Вам у всіх Ваших починаннях!
Читайте також мій персональний блоґ.
Recent comments
13 years 1 day ago
13 years 2 weeks ago
13 years 36 weeks ago
13 years 43 weeks ago
14 years 28 weeks ago
15 years 1 hour ago
15 years 6 weeks ago
15 years 11 weeks ago
15 years 13 weeks ago
15 years 28 weeks ago