Прогулянка інтернет-ринком eBay

Що таке Ebay?

Ebay – це всесвітній інтернет-ринок, адреса якого, мабуть усім відома: www.ebay.com. Тут можна придбати чи продати все, від цвяха до комп’ютера, від цноти до бойового літака (були і такі лоти).
За час існування, в межах аукціону виділилися спеціалізовані ринки, такі як eBay Express , eBay Motors (машини, човни, двигуни і т.д.), Live Auctions (антикваріат).

Реєстрація учасника

Першим кроком для участі в цьому інтернет-ринку, цілком логічно, є реєстрація. В межах реєстрації потрібно вказати свою адресу, електронну адресу, вибрати нік-нейм. Також, що дуже важливо потрібно мати кредитну або дебетову картку, без неї ви не зможете щось купити чи продати.

Пошук товару

Для пошуку товару не потрібно бути зареєстрованим користувачем, це може робити будь-хто.
Пошук проводиться дуже просто, для цього в поле пошуку слід ввести ключові слова, наприклад будемо шукати стільниковий телефон “sony ericsson z520”.
Як правило, в результат пошуку потрапляє нерелевантна інформація, в нашому випадку це різноманітні аксесуари, які наразі нас не цікавлять. Щоб звузити результат пошуку, можна скористатися підказками аукціону, який пропонує нам вибрати категорію пошуку з списку, який формується на основі наших ключових слів. Нам пропонують 3 підкатегорії, які стосуються категорії Стільникові телефони (Cell Phones) – Аксесуари (Accessories, Parts), Телефони (Phones Only), Великі лоти (Wholesale & Large Lots). Очевидно, якщо нас цікавлять телефони, то ми виберемо категорію Phones Only.
Результат пошуку можна покращити, вскориставшись підказкою “подібні запити2 (Related Searches: sony ericsson z520 phone, sony ericsson z520a, sony ericsson z520 cell phone, sony ericsson).
Результати пошуку також можна звузити за іншими параметрами:

  • місцезнаходження продавця (варіанти: США, Північна Америка, весь світ.);
  • радіус (відстань продавця від вашого дому, яку можна регулювати від 10 до 2000 миль);
  • товари, які оплачуюються за допомогою PayPal;
  • товари, які можна купити миттєво(Buy It Now);
  • товари з швидкою доставкою (Get It Fast);

Також можна переглянути лоти, що вже закінчилися на такі ж товари. Зручна функція, як для продавців так і для покупців для того щоб оцінити стан ринку.

Типи лотів

Інтернет-ринок передбачає один з трьох типів лотів:

  1. Аукціон
  2. Аукціон – торги, коли товар отримує той, хто запропонує більшу суму за товар. Кожен товар виставляється на продаж на певний термін, і як правило, суперечка за товар відбувається на останніх хвилинах та секундах лоту. Немає сенсу робити ставку задовго до закінчення лоту.
    Ціна лоту може починаться з будь-якої суми, її виставляє продавець.
    Максимальна ставка
    Ціна за товар збільшується з певним кроком, проте є можливість одразу зробити ставку (bid) поставивши максимальну ціну (maximum bid), яку ви погоджуєтеся заплатити. Але це ще не значить, що ви заплатите саме стільки, цілком можливо, що ви придбаєте товар дешевше. У випадку такої ставки, ціна, яку ви заплатите за товар — мінімальна сума, яка перевищує пропозицію конкурентів.
    Часом виникають ситуації, коли ви робите ставку, а система миттєво повідомляє вам, що хтось вже зробив більшу ставку. Це є ознакою того, що хтось до вас вже встановив свою максимальну ставку, і система автоматично збільшує поточну ставку.
    Мінімальна ціна
    Продавець має право поставити мінімальну ціну (Reserve), за яку він продасть товар. Переможець аукціону не отримує товар, якщо його ставка менша за мінімальну ціну.
    Природньо виникає запитання: “Чи не легше встановити початкову ціну таким чином, щоб вона відповідала мінімально очікуваній?” Точної відповіді не знаю, але припускаю, що це з області психології. Лот, який починається з ціни 0.99 $ виглядає привабливіше і на нього звернуть увагу більше покупців. Мінімальну ціну (Reserve) не видно, тому покупець постійно буде сподіватися, що от-от ще 1 долар і мінімальну відмітку буде подолано.
    У випадках аукціону успішне придбання товару залежить також від:

    • везіння - часто при ідентичних лотах один лот користується популярністю, інший ні, це також може залежати від часу закінчення лоту;
    • стабільності роботи вашого комп’ютера - у самий відповідальний момент зависає бровзер і все...;
    • надійності з’єднання з Інтернетом – якщо це dial-up, перевантаження сторінки займе забагато часу і виявиться, що вас випередили всього на долар.
    • інших конкурентів – інколи азарт аукціону затягує настільки, що деякі користувачі, переважно новачки, піднімають ціну настільки, що вона стає вищою за Buy It Now.
  3. Buy It Now (Best Offer)
  4. Якщо вам не потрібен адреналін (він справді присутній на аукціонах), ви не маєте часу слідкувати за лотами, а на додачу ще й маєте багато грошей, то спокійно можете купити товар миттєво – Buy It Now. Також купувати Buy It Now варто, якщо товар рідкісний.
    Очевидно, товар придбаний Buy It Now буде дорожчим за аукціон, але не завжди суттєво.
    У деяких випадках Buy It Now може бути вигіднішим за аукціон. Часто на лот Buy It Now виставляється більш ніж одна одиниця товару. У такому випадку ви можете придбати не одну одиницю товару і зекономити на доставці: усі товари будуть доставлені йому одним пакунком (combined shipping) - це вийде дешевше ніж купувати окремо. Combined shipping може бути застосований і при купівлі різних товарів, на різних лотах, але про це треба домовлятися з продавцем
    Інколи, виставляючи лот з можливістю миттєвої купівлі, продавці дають можливість покупцям запропонувати свою ціну (Best Offer) за товар. У випадку згоди продавця, покупець зобов’язаний купити товар.

  5. Комбінований
  6. Комбінований спосіб продажу, це коли товар можна купити миттєво або поторгуватися. Якщо брати учась в аукціоні, тоді не можна бути застрахованим від того, що хтось зайде і купить цей товар Buy It Now, а ви залишитеся ні з чим.

Оплата

Оплату товару можна здійснювати різноманітними способами (Paypal, Кредитка, Money Order, чек). Усі види в оплати досить безпечні. Найпоширенішим і, як на мене, найбезпечнішим способом оплати є оплата за допомогою сервісу PayPal PayPal. Усі транзакції здійснені через PayPal є захищеними. У випадку недобросовісності продавця, PayPal проводить розслідування і намагається вирішити проблему, яка виникла.
Ознакою солідності продавця є розрахунок з клієнтами за допомгою PayPal, а продавці, які продають товар не через PayPal, особливої довіри не викликають, купувати в них ніхто не поспішає.

Рейтинги учасників

Кожен учасник інтернет-ринку Ebay має свій рейтинг. Рейтинг формується дуже просто - на основі проведених транзакцій: враховується їх кількість та відгуки партнера по операці. Після оплати товару і його отримання покупцем, кожна з сторін робить відгук(feedback) про свого партнера по операції (продавець може зробити це раніше, як тільки отримає гроші від покупця).
Відгук може бути трьох типів – позитивний, нейтральний та негативний.
При виборі продавця слід керуватися кількістю його транзакцій та рейтингом.
Продавці, які мають великі об’єми продаж і більш ніж 98 відсотків позитивних відгуків, отримують звання Power Seller, що безперечно є ознакою солідності, викликає довіру покупців, і як наслідок, збільшує кількість клієнтів.
При виборі продавця слід бути дуже уважним, при малій кількості проданого товару, 100% позитивні відгуки, ще нічого не означають!
Але якщо рейтинг продавця нижчий, це також ще не є ознакою його нечесності. Ebay надає статистику користувача за останній місяць, пів-року та рік. Тому варто переглянути відгуки покупців про нього, оскільки часом причиною негативних відгуків є саме покупці. Неуважне прочитання опису товару (новий, майже новий) та умов доставки (деякі продавці виставляють дуже високу вартість), призводить до негативних відгуків.

Якість товару

Оскільки, як вже було сказано, на інтернет-ринку продають майже все, то, відповідно, і якість буває різноманітна.
Як правило, опис стану та якості товару зводится до наступних:

  1. Brand New та New, NIB (New In Box);
  2. Reconditioned;
  3. Refurbished;
  4. Like new, Mint, Used.

Перша категорія – новий товар. Можливі уточнення, наприклад, новий, але без коробки, новий, але коробка розпакована і т.д.
Наступні категорії загалом відносяться до однієї – вживані речі, але існують нюанси:

  • Recondiotioned — товари, які з тієї чи іншої причини були повернуті виробникові, були оглянуті, відтестовані, замінені деякі частини, якщо це було необхідним. Потім ці речі були знову запаковані в оригінальну упаковку, всі аксесуари, як правило, нові. Фактично, це ремонтовані товари. На них поширюється гарантія, на короткий термін (як правило 90 днів).
  • Refurbished— товари, які з тієї чи іншої причини були повернуті продавцеві, мали косметичні ушкодження (подряпини), отримали ушкодження при транспортуванні, демонстраційні одиниці, чи навіть нові, але морально застарілі моделі. У випадках подряпин, виробник може замінити корпус товару, але він все одно потрапляє в категорію Refurbished.
  • Like new, Mint, Used – такий товар, як правило можна купити “з рук”, тобто просто товар, який був у вжитку. Like new означає, що на вигляд як новий, без подряпин. Mint та Used – означає, що сліди користування помітні.

Загалом, американці чесні люди (їх більшість на ринку), тому товари якими користувалися, можна купувати досить сміливо, якщо наведений опис вас задовільняє. Якщо вказано, що товар справний і продається через те, що ним не користуються, то в 99 випадках зі 100 так воно і буде.

Страхування і доставка

Доставка. При виборі товару і оптимальної ціни завжди слід звертати увагу на вартість доставки і страхівки. Інколи продавці намагаються отримати більший прибуток за товар, встановлюючи ціну доставки неадекватно високою. Це, звичайно, не дуже порядно, але це їх право і покупцю просто треба бути уважним, щоб не купити товар, вартість доставки якого робить вашу покупку абсолютно невигідною(така поведінка продавців, інколи призводить до негативних відгуків від покупців, хоча вони є необгрунтованими).
Також варто звернути увагу на поштову службу, яку пропонує продавець. Тут вже більше залежить від країни покупця. Суб’єктивно (для США), UPS є кращою ніж USPS. Стосовно України, не знаю. Можливо той же UPS або FedEx.
Страхування. Вартість страхування може бути включена у вартість доставки, може бути на вибір покупця (optional), а може бути взагалі відсутня. Як правило, вартість страхівки не є високою. Якщо “на вибір” (optional) і товар цінний, не варто економити 2-5 доларів. У випадку, якщо посилка загубиться (тьху-тьху), втрата буде вагомішою.

Інформація про лоти у форматі RSS

Останнім часом Ebay запровадив можливість отримувати інформацію про лоти за допомогою сервісу RSS. Тобто сформувавши на аукціоні запит на товар, який вас цікавить, можна скопіювати лінк на RSS-канал, який знаходиться внизу на сторінці з результатами пошуку у ваш RSS-агрегатор і постійно слідкувати за новими лотам на ринку.
Великим недоліком цього сервісу є те, що користувач не бачить ціни доставки та страхівки, тобто не бачить остаточної ціни за товар.

Вдалих покупок!

© Інформаційні технології. Аналітика , Рідна Мережа