Ще одні помилки Веб-дизайну

У статті розглядаються деякі типові помилки, яких допускають розробники сайту при його проектуванні та побудові. Список недоліків дизайну формувався з огляду на наступні критерії - зручність користання сайтом, ефективність позиціонування сайту в пошукових машинах і його корисність


Дана стаття являє собою перероблений і уточнений варіант статті, що була раніше опублікована на моєму персональному сайті. Ось тут cтара версія.


На мій погляд, основні помилки в Веб-дизайні виникають через зміщення понять. Замість оригінального design (проектування) під "дизайном" почали розуміти усе що завгодно (а в першу чергу візуальний дизайн та верстку). Типовий приклад: три книги російського видавництва мають однакову назву "Веб-дизайн", а присвячені зовсім різним питанням (одна - про usability сайту, друга - про красу, третя - про життєвий цикл побудови сайту).
Далі згідно з усталеною уже на наших теренах неправильною термінологією розумітимемо під дизайном візуальний дизайн сайту .

Проте ми не забуватимемо, що головне - зручність сайту для користувача та корисність сайту його власникам.


Отже помилки.Перша помилка - сайт робиться "для себе"


Я не раз стикався зі ситуацією, коли замовник оцінював сайт з погляду "сподобався - не сподобався". У результаті з'являються на світ "кольорові іграшкки", в
яких усе блимає, мругає, бігає. Типовий приклад - сайти українських пивоварних компаній. Очевидно затвердження сайту здійснювалося по принципу "директору сподобалося", а на рішення - 3 хвилини.
Сайт може власнику не подобатися, він може навіть викликати відразу, але він повинен задовільняти потреби користувачів!

Друга помилка - даремна трата зусиль.


Переконаний, що на розробку елементів оформлення багатьох сайтів та програмування поведінки елементів сайту витрачено незрівнянно більше часу, ніж наповнення сайту корисною та цікавою інформацією. Content is King! Користувачу потрібна на сайті інформація, і все інше повинне лише вести користувача до неї.
Підсумуємо - неможливо створити якісний сайт без якісного наповнення.
У дотичності до сайтів-форумів, блогів та інших, які наповнюються самими відвідувачами, твердження про пріоритет змісту трансформується в наступний:
Основні зусилля розробників форуму повинні бути спрямованими на формування спільноти сайту та залучення до нього цікавих та корисних авторів.

Третя помилка - сайт загубився в Інтернеті

Кількість сторінок в Інтернеті уже в сотні разів перевищує число користувачів. Більшість сторінок ніхто ніколи взагалі не відвідає! Абсудно тратити сили та час на офомлення та наповнення сайту, якщо це виявиться нікому не потрібним. Автори сайту повинні чітко усвідомлювати яким чином відвідувачі можуть потрапити на сайт і максимально їм у цьому сприяти. Тут і адаптація під пошукові системи, і розкрутка сайту, і реклама і багато іншого.

Четверта помилка - вага сайту

Сайти часто просто перенасичені зайвою графікою, мультимедіа тощо. Кожен об'єкт сайту повинен мати чітке обгрунтування свого існування. А не просто "він тут є бо гарно виглядає". До речі, по "важкому сайту" можна зразу сказати що він нікому не потрібен. Інакше висока відвідуваність заставила б власників подумати над його полегшенням (трафік завжди коштуватиме гроші).

П'ята помилка - вступна сторінка (splash page)

.
Це некоректно - заставляти людину вантажити зайву сторінку лише щоб потішити своє его та похвалитися володінням Photoshopу чи Flash! Я вже мовчу про втрати в пошукових системах та витратах трафіку. До речі, дуже часто після красивої обкладинки слідують примітивні та кострубаті сторінки (правильно, адже час і сили скінченні - десь розробники перепрацювали, десь недопрацювали).

Шоста помилка - графічні лінки, лінки в Flash та JavaScript.

Це просто "підрізка" сайту в пошукових машинах та неповага до користувачів, які працюють в "економному" режимі. Особливо небезпечними у цьому плані є випадаючі та вкладені меню. Крім технічного "бруду" вони ще й вкрай незручні та складні для пошуку потрібного переходу. Хоча слід відмітити, що нові технології побудови вкладених меню на основі CSS у значній мірі усувають згадані недоліки.

Сьома помилка - погані тексти та матеріали.

Дуже часто на головній сторінці можна зустріти інформацію про директора, про нагороди, про те "які ми круті", фото з останнього пікніка працівників фірми та багато іншого, що відвідувачу потрібно в останню чергу.

Восьма помилка - перенасичення сайту банерами та рейтинговими кнопками.

Але якщо банери ще можна якось виправдати (прибуток може з того якийсь є), то кнопки лічильників часто є зайвими. Одна, дві -нехай, але деколи таке враження до сайт робили справжні колекціонери (можна і 5 і 10 кнопок побачити).

Дев'ята помилка - безмістовні заголовки (теги Title).

Заголовок має бути інформативним та унікальним для кожної сторінки, а то подеколи можна навіть текстове графіті в заголовках зустріти. Заголовок повинен точно відображати зміст сторінки.

Десята помилка - гонитва за оригінальністю.

Сайт повинен "грати по правилах". Є усталені назви розділів, є традиційні структури сторінок та використання шрифтів. Відступ від стандарту є некоректним по відношенню до відвідувача. Відвідувач на сайті не для того, щоби оцінити вашу оригінальність, а для того, щоби швидко та легко знайти потрібну інформацію (один мій знайомий дуже довго шукав форум на одному львівському сайті. Він точно знав, що форум там є, але неочевидна назва форуму просто ставила його в тупик. Ну він людина наполеглива та кмітлива. Здогадався! А 90% інших напевно ні ...)

Одинадцята помилка - "криві адреси".

Часто адреси сторінок виглядають як безмістовний набір символів. У більшості випадків адреси сторінок можуть бути вдосконалені та спрощені. Для цього вимагається лише акуратність та використання спеціальних але доступних засобів.
Часто зустрічається чіпляння коду сесії у випадках, коли в цьому немає жодної необхідності. Як висловився один російський фахівець "посетитель подцепил сессию". Це часто окрім іншого призводить до погіршення позиціонування сайту в пошукових машинах.

&copy Андрій Пелещишин

Comment viewing options

Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.

бачення Якоба Нільсена

Своє бачення основних помилок веб-дизайну дає відомий фахівець з юзабіліті Якоб Нільсен у статті: 10 помилок веб-дизайну 2003 р

Comment viewing options

Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.

© Інформаційні технології. Аналітика , Рідна Мережа