Декілька операційних систем на одному комп'ютері

Багато комп'ютерних фахівців бажають паралельно працювати з декількома операційними системами (ОС). Але не завжди є доступ до декількох комп’ютерів з різними ОС. Тож чи можуть Windows XP, Windows 2000, Windows 98, Linux RedHat чи Mandrake існувати на одному комп'ютері?
Перш, ніж відповідати на це запитання, необхідно визначити, чому виникає така потреба. Я б виділив наступні три основні ситуації, коли потрібно працювати одночасно з декількома ОС:

  • Необхідно визначити можливості іншої ОС. Це суто експериментальна потреба.
  • Необхідно виконувати нерідні (з іншої ОС) програми. В цьому випадку використовується програмне забезпечення (ПЗ), яке не має відповідника на існуючій ОС.
  • Необхідно розробляти ПЗ під іншою ОС. Така ситуація в основному виникає при розробці динамічних сайтів в Internet, коли на комп’ютері хостера працює Linux, а на комп’ютері розробника – Windows.

Я виділяю три різні способи співіснування декількох ОС на одному комп’ютері:

  • На основній ОС ставиться емулятор іншої ОС. На Linux-платформах я пробував емулятор Windows-ів Wine. Працює він досить нестабільно, і не кожна програма Windows запускається. Наприклад, MS Ofiice 2000 під Wine поставити не вдалося. На Windows-платформах існує емулятор Linux-ів Cygwin, але я його ніколи не пробував. Його не рекомендують використовувати для важливої роботи (через нестабільність).
  • На комп’ютері ставиться завантажувач декількох ОС. Деякі ОС мають вбудовані завантажувачі декількох ОС, але для них існують істотні обмеження. Наприклад, завантажувач у Windows 2000/XP дозволяє завантажувати лише інші Windows-и. Завантажувачі в Linux можуть підтримувати лише завантаження Windows 95/98, але не Windows 2000/XP. Тому найкраще використовувати універсальні завантажувачі, наприклад, PowerQuest BootMagic.
  • На основній ОС ставиться віртуальна машина (емулятор комп’ютера), на якій встановлюється інша ОС. Одна з найкращих віртуальних машин – це від компанії VMWare. Вона існує як під Linux, так і під Windows.

Для розв’язання першої ситуації можна скористатися будь-яким способом співіснування декількох ОС на одному комп’ютері. Для розв’язання другої ситуації придатні перший та третій способи, а для третьої ситуації є найкращими другий та третій способи.

© Інформаційні технології. Аналітика , Рідна Мережа