Боротьба зі комп'ютерною злочинністю. Точка зору російського МВД

Цікавий матеріал опубліковано сьогодні на securitylab.ru - Борьба с преступлениями, совершаемыми с использованием сети Интернет . Матеріал являє собою доповідь представника спеціального відділу по боротьбі з комп’ютерними злочинами МВД Росії на конференції “Право та інтернет”.

У мене зразу виникає питання – а чи існують українські матеріали такого плану від наших силових структур? Мені на жаль, про таке поки що не відомо.
Далі спробуємо трохи проаналізувати доповідь російських правоохоронців.

Зразу кидається у вічі незначна кількість виявлених комп’ютерних злочинів – 4 тисячі за першу половину 2004 року. Що наштовхує на думку про поверхневу увагу правоохоронців до інформаційних технологій.

Це видно і з того, які саме злочини переважно були включені до злочинів зі сфери ІТ. 55% - несанкціонований доступ до Інтернету, 10% - піратство, 8 – поширення порнографії. Тобто переважна частина злочинів – це ті види діяльності, які є легко трактовними і зрозумілими для правоохоронців.

Чомусь я припускаю, що число інших злочинів в сфері ІТ є не менш значимим, просто вони ще не попали в число розслідуваних.

Цікавими моментами доповіді є, на мою думку зокрема, наступні:

  • Головним чинником росту числа комп’ютерних злочинів є розвиток Інтернету та ріст його популярності;
  • Деякі комп’ютерні злочини (особливо в мережі Інтернет) можуть ефективно розслідуватися при взаємодії правоохоронних органів різних країн;
  • Російські правоохоронці поки не можуть ефективно протидіяти таким видам анонімізації як динамічні ІР-адреси користувачів інтернету (явно це не сказано, але деякі фрази в тексті наштовхують на такі думки);
  • Російські правоохоронці уже почали приділяти увагу проблемі спаму електронної пошти та SMS-спаму;
  • Російські комерційні структури не поспішають повідомляти про випадки комп’ютерних злочинів (що вписується в типову картину методів ведення пострадянського бізнесу);
  • Найбільшим гальмом у боротьбі з ІТ-злочинністю є відсутність нормативної бази (включно з усталеною термінологією).

&copy Андрій Пелещишин

© Інформаційні технології. Аналітика , Рідна Мережа