ІТ-парки сприяють розвитку технологій інформаційного суспільства

21‑22 вересня нинішнього року в м. Алмати (Республіка Казахстан) відбувся круглий стіл “Інтеграція до світового ІТ-ринку: організація ІТ-парків і взаємодія ІТ-бізнесу країн СНД” та 3-тє розширене засідання Робочої групи з питань розвитку ІТ-бізнесу при Комісії з інформатизації Регіональної співдружності в галузі зв’язку (РСЗ). У його засіданнях взяли участь представники Адміністрацій зв’язку, асоціацій та підприємств сфери інформаційних технологій Казахстану, Росії, Узбекистану та Виконкому РСЗ. Україну представляли начальник відділу інфраструктури інформатизації управління інформатизації Держзв’язку Юрій Пероганич та президент Асоціації “Інформаційні технології України” Ігор Мендзебровський.

Окремий день було присвячено відвіданню парку інформаційних технологій (ПІТ) Alatau IT City (“Алатау”), який відповідно до Указу Президента Казахстану створений нинішнього року поблизу м. Алмати. Йому надано статус спеціальної економічної зони з особливим правовим режимом, а саме: можливість 100% іноземної участі, звільнення від корпоративного податку на прибуток, мита і ПДВ при експорті та імпорті (вільна митна зона), квот та обмежень на капіталовкладення, податків на землю і майно.

Територія технопарку, що започаткований у рамках реалізації Стратегії індустріально-інноваційного розвитку Казахстану на 2003-2015 роки, складе 343 га. Тут передбачені виробничі комплекси, освітні центри, площі для виставок і конференцій, комерційний комплекс, житловий сектор, сервісний центр (нотаріус, митниця, пошта, банк, копі-центр тощо), логістичний та спортивний центри, бізнес-центр та бізнес-інкубатор. Загальна вартість залучених інвестицій очікується в розмірі $4 млрд. Сьогодні на площі 14 га введена в дію перша з трьох черг СЕЗ, де розташовані 4 основні будинки і 27 допоміжних об’єктів. У числі реалізованих проектів - завод з виробництва рідкокристалічних панелей, що є спільним підприємством АТ «НІФ», фірми Glotur і компанії DS Multimedia (Сінгапур). Компанія Thales Communiations має намір виробляти радіосистеми і супутні аксесуари, а також програмне забезпечення в рамках організації Thales Communications Kazakhstan. До речі, із 25 компаній, що подали заявки для участі в роботі ІТ-парку, пройшли відбір лише 11.

У створення технопарку “Алатау” на першому етапі з республіканського бюджету інвестовано $25 млн. – на будівництво інфраструктури й адміністративних будинків. Як передбачається, вже поточного року обсяг випущеної продукції складатиме $30 млн.

Другу чергу парку інформаційних технологій на площі 30 га планується ввести протягом наступних двох років, при цьому витрати бюджету складуть $50 млн.

В рамках ІТ-парку будуть реалізовуватись передусім проекти з підготовки і перепідготовки фахівців високої кваліфікації в галузі інформаційних технологій з видачею сертифікатів за міжнародними стандартами; проектування, розробки, впровадження, дослідного виробництва і виробництва програмного забезпечення і баз даних для перекладу й адаптації програмних продуктів провідних світових виробників на державну мову; математичного моделювання процесів у стратегічно важливих галузях; інформаційно-телекомунікаційних систем і мереж передачі даних; інтранет/інтернет-систем у ключових галузях; систем інформаційної безпеки; автоматизованих систем керування технологічними процесами у виробництві. Здійснюватиметься також проектування, розробка, впровадження, дослідне виробництво і виробництво апаратних засобів інформаційних технологій для нових технологій з мобільних систем на основі GPS (global position system), GPNS (global position navigation system) тощо; інформаційної безпеки на рівні збереження, обробки і передачі інформації; інформаційно-телекомунікаційних систем і мереж передачі даних; елементної бази; систем дистанційного зондування територій землі. Створюватимуться також нові інформаційні технології на основі штучних імунних і нейронних систем, проводитимуться маркетингові дослідження з інформаційних технологій та науково-дослідні й дослідно-конструкторські роботи зі створення й впровадження проектів у сфері інформаційних технологій.

У країнах СНД збільшується кількість компаній, що працюють у різних сферах ІТ-бізнесу. Це - розробники програмного забезпечення, розробники і виробники комп’ютерної техніки, організації, що здійснюють розробку, впровадження і підтримку спеціалізованих інформаційних систем і програмно-апаратних комплексів, провайдери інформаційних послуг, системні інтегратори тощо.

Сьогодні у світі діє понад 600 технопарків, з них у США - 140, в Європі - 260, у Китаї -130, у Росії - 60.

У ході засідання круглого столу заступник генерального директора Виконавчого комітету РСЗ Михайло Кожакін поінформував про стан розвитку технопарків у сфері інформаційних технологій в Україні, Білорусі, Росії та Киргизії. За його словами, в Україні на державному рівні здійснюється підтримка щодо створення й розвитку ІТ-парків та бізнес-інкубаторів. В основному розроблена нормативно-правова база, що забезпечує економічну зацікавленість в інноваційній діяльності. Як зазначалось, особливість українських технопарків полягає в тому, що податкові преференції встановлені законом не для технопарку в цілому, а для конкретних інноваційних проектів, що проходять державну експертизу і затверджені у встановленому порядку. Водночас результати роботи українських технопарків свідчать: вони вже є діючою ланкою, що реально поєднує науку з виробництвом.

У Білорусі формується необхідна законодавча база для розвитку компаній, що працюють в галузі нових і високих технологій, тут розроблено законодавство, що регламентує роботу вільних економічних зон. На базі Інфопарку Білоруського державного університету розробляється законодавство з оподаткування та митних зборів компаній, що працюють в галузі нових і високих технологій.

У Російській Федерації створення технопарків у сфері інформаційних технологій проголошено національним завданням. В одному з перших російських ІТ-парків, створеному 2001 року в місті Черноголовка, розробляються програми для медицини і спорту, здійснюється робота з автоматизації підприємств, суперкомп’ютерного моделювання та інших напрямків. Державними органами розглядається проект закону “Про особливі економічні зони”; визначаються заходи для зміни податкового і митного законодавства з метою збільшення ІТ-сектора; затверджено державну програму “Створення в Російській Федерації технопарків у сфері високих технологій”, з наступною підготовкою детальних бізнес-планів заснування технопарків у 4 регіонах Росії, зокрема в Дубні і Черноголовці (Московська область), Сарові (Нижегородська область), Новосибірську і Петербурзі. За словами виконавчого директора російської асоціації підприємств комп’ютерних та інформаційних технологій Миколи Комлєва, підприємці очікують від держави введення для ІТ-парків податкових пільг, спрощення бізнес-процедур та маркетингову підтримку (технопарки в Росії працюють за межами особливих економічних зон і не мають податкових пільг - за винятком невеликих пільг для експортерів).

У Киргизькій Республіці перетворення країни в центр інформаційних технологій для всієї Центральної Азії проголошено стратегічною метою. Одним з основних шляхів для цього є створення бізнесів-інкубаторів: на базі нині діючого бізнес-інкубатора в Бішкеку планується розмістити 6 компаній. Перші два проекти – з автоматизації керування радіочастотним спектром та створення програмного забезпечення для електронного підпису в міжбанківських платежах – вже функціонують.

На переконання учасників засідання, є об'єктивна необхідність визначення шляхів взаємодії ІТ-парків країн-учасниць РСЗ. І ці питання неодноразово розглядались останніми роками на Координаційній раді держав-учасниць СНД з інформатизації при РСЗ. Як було визнано, нагальною потребою є об’єднання зусиль і можливостей з комплексного вирішення питань створення і розвитку ІТ-парків у державах-учасницях СНД, визначення форм і механізмів взаємодії у проектах з розвитку ІТ-індустрії, поглиблення співпраці ІТ-асоціацій. Вирішенню низки цих питань має сприяти і діяльність Робочої групи з питань розвитку ІТ-бізнесу, що діє у рамках РСЗ.

Як підсумували учасники круглого столу, в країнах-учасницях Регіональної співдружності в галузі зв’язку сформовані всі передумови для створення й розвитку ІТ-парків – джерела вагомих додаткових інвестицій в сектор інформаційних технологій.

Джерело:

Ця ж інформація на інших сайтах:

© Інформаційні технології. Аналітика , Рідна Мережа